Dwa odrestaurowane, historyczne obiekty: Zbiornik Wody Stara Orunia (1869) i Zbiornik Wody Stary Sobieski (1911) oraz nowoczesna wieża ciśnień – Zbiornik Wody Kazimierz (2015), pozwalają na odkrycie historii i myśli technicznej Gdańska zarówno spod ziemi, jak i z lotu ptaka. Jesteście gotowi na eksplorację historyczną, techniczną i przyrodniczą, która zaangażuje wszystkie wasze zmysły ?

 

Zbiornik Wody Kazimierz, oddany do użytku w 2015 r., na co dzień pełni przede wszystkim funkcję techniczną (wieża ciśnień). Natomiast w sezonie wycieczkowym staje się on dodatkowo przestrzenią edukacyjną (interaktywna wystawa dotycząca historii i przyrody Wyspy Sobieszewskiej) i punktem widokowym – z tarasu zlokalizowanego 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew rozpościera się wyjątkowy widok na Wyspę, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską.

Klimatyczny Zbiornik Wody Stara Orunia był pierwszym nowoczesnym zbiornikiem gromadzącym wodę pitną dla gdańszczan. Poza sezonem wycieczkowym jest jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy na Pomorzu. Ze zbiornikiem sąsiaduje punkt widokowy Jerzy, z którego rozpościera się panorama ukazująca połączenie nowoczesnej i historycznej architektury z wypiętrzonymi wzgórzami morenowymi Oruni, miejscami sięgającymi nawet powyżej 50 m n.p.m.

Mieszczący się na Szubienicznej Górze we Wrzeszczu Zbiornik Wody Stary Sobieski to „podziemny amfiteatr” z unikatową na skalę europejską akustyką oraz interdyscyplinarną wystawą, poświęconą historii gdańskich wodociągów. Znajdujący się ponad powierzchnią zbiornika taras Antoni zapewnia piękne widoki na Wrzeszcz i Przymorze.