Obiekt położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta w gdańskim Wrzeszczu.

Wybudowany został w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Posadowiony na planie koła o średnicy 50 m. Składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt.

— wizyta w zbiorniku

jak dojechać? kup bilet

maj – wrzesieńwstęp:
20 zł

regulamin zwiedzania

— GRAJ W SOBIESKIM

🎉  Czy jesteście gotowi na wyzwanie od króla Jana III Sobieskiego? Chcecie odkryć świat pełen przygód i zagadek? Jeśli tak, to w Zbiorniku Wody Stary Sobieski przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego! Nauka współpracy, logicznego myślenia, zabawa i satysfakcja – to gwarantujemy.

👑 W samym sercu Zbiornika Wody Stary Sobieski czeka przygoda. Król Jan III pozostawił dla Was 10 tajemniczych listów, wypełnionych zadaniami, wskazówkami i nagrodami. Weźcie do rąk królewską koronę i zbierzcie wszystkie rozrzucone po zbiorniku diamenty.

👑 Aby cieszyć się grą w pełni, trzeba umieć czytać. W przypadku  młodszych graczy, którzy jeszcze nie opanowali tej umiejętności, a chcą zagrać w grę, zachęcamy opiekunów do pomocy i przeczytania zagadek od króla.

👑 Gra trwa około 1h. Wejścia są co 30 minut. Na jeden termin wchodzi maksymalnie 10 graczy.

Jest Was więcej? Nie martwcie się. W przypadku większych grup podzielcie je na 2 lub więcej drużyn i rezerwujcie w formularzu zapisów sąsiadujące terminy.

Przykład: klasa szkolna licząca około 30 osób może zapisać się na 10:00, 10:30 i 11:00, a cała zabawa potrwa dla niej od 10:00 do 12:00.

ZAPISZ GRUPĘ NA GRĘ W SOBIESKIM

—  ZOBACZ WYSTAWY I KRZYCZ: ECHOOOO

We wnętrzu Starego Sobieskiego na zwiedzających czekają dwie wystawy.

Pierwsza dotyczy dziejów wody i wodociągów w Gdańsku. Przewodnik pokaże Wam na wielkogabarytowych totemach historię miasta widziana z perspektywy jego zaopatrzenia w wodę – począwszy od czasów krzyżackich i rurociągów drewnianych, aż po nowoczesne, zaawansowane technologicznie wodociągi, których używamy dzisiaj.

Drugą wystawą, która czeka na odwiedzających w Starym Sobieskim, jest podróż w głąb historii łazienek. Przez wieki łazienki odgrywały nie tylko funkcję higieniczną, ale także odzwierciedlały panujące ówcześnie trendy, nawyki i technologie.

Wystawa ta przenosi nas w czasie, pokazując ewolucję łazienek na przestrzeni wieków – od XV wiecznej komory łazienkowej, przez XIX wieczny buduar, aż po łazienkę z początków XX wieku. Dzięki autentycznym replikom oraz wiernej rekonstrukcji wyposażenia i aranżacji, odwiedzający mają okazję przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądały łazienki w różnych epokach. To prawdziwa podróż przez historię higieny i kultury, która dostarcza nie tylko wiedzy, ale i inspiracji do refleksji nad zmianami w codziennym życiu przez wieki.

To nie koniec!

Na gości czekają też niesamowite doznania akustyczne, w tym efekt echa określany mianem „groty szeptów”, pozwalający na rozmowę szeptem na dystansie do 150 metrów. W trakcie wycieczki zwiedzający mają okazję doświadczyć tego fenomenu na własnej skórze. Wszyscy chętni wypróbowują efekt echo, krzycząc lub szeptem rozmawiając na odległość, co sprawia dodatkową frajdę i niezapomniane wrażenia z wizyty w Starym Sobieskim.

ZAPISZ SIĘ NA ZWIEDZANIE

— O ZBIORNIKU:

Zbiornik znajduje się na wzniesieniu. Gdy zwiedzający podchodzą pod górę, ich wzrok przyciąga charakterystyczna potężna żółta ściana. To wejście to zbiornika – ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym o wymiarach 12,8 na 6,3 metra. Fascynuje odwiedzających, zachęcaja ich do odkrycia tajemnic skrytych za jej solidną fasadą.

A co wewnątrz?

Wewnątrz labirynt pierścieni. Podziemne korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy – zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Sobieski jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy.

W zbiorniku zmieści się aż 5 000 m3 wody – to pojemność dwóch basenów olimpijskich wody! Całkowita kubatura obiektu jest jednak niemal  2/3  razy większa (8 238 m3), co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.

ZASKAKUJĄCY
PODZIEMNY

LABIRYNT

ZBUDOWANY NA PLANIE KOŁA O ŚREDNICY 50 M I POWIERZCHNI 1860 M2

KUBATURA

8238 M3

ZNACZĄCO PRZEWYŻSZAJĄCA POJEMNOŚĆ (5000 M3)

BUDOWĄ I AKUSTYKĄ
PRZYPOMINA

AMFITEATR

DŹWIĘK ROZNOSI SIĘ NA ODLEGŁOŚĆ DO 150 M I POWRACA W FORMIE ECHA NAWET PRZEZ 7 SEKUND

DO DZIŚ NIE WYBUDOWANO W GDAŃSKU ZBIORNIKA PODZIEMNEGO, KTÓRY MÓGŁBY RÓWNAĆ SIĘ ROZMACHEM ARCHITEKTONICZNYM I KONSTRUKCYJNYM Z SOBIESKIM.

— GALERIA

— JAK DOJECHAĆ?

Dokładny adres obiektu to ul. Sobieskiego 4, 80-219 Gdańsk. Znajduje się on na Górze Szubienicznej w parku za Politechniką Gdańską.

— KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na przystanku WRZESZCZ PKP wsiądź do autobusu linii 168 w kierunku „Kiełpino Górne” lub linii 199 w kierunku „Wały Piastowskie”. Wysiądź na przystanku „Siedlicka”. Idź ulicą Traugutta w stronę Politechniki Gdańskiej.

Możesz wybrać jedną z dwóch dróg do Zbiornika:

1) Na wysokości ul. Traugutta 75 na terenie Politechniki Gdańskiej wejdź na schody i kieruj się do góry. Miń ławki, kolejne schody. Dojdziesz do korony Zbiornika. Zejdź ścieżką w prawo do drzwi wejściowych.

2) Na skrzyżowaniu Traugutta i Sobieskiego przejdź przez ulicę i skręć w ulicę Sobieskiego. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Idź nią aż do momentu ujrzenia zbiornika. Długość ścieżki nie przekracza 200 m, a trasa od przystanku do Zbiornika zajmuje od 20-30 minut.

 

Na przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP wybierz autobus linii 199 w kierunku „Oliwa PKP”. Wysiądź na przystanku „Siedlecka”.  Idź się w stronę Politechniki Gdańskiej ulicą Traugutta.

Możesz wybrać jedną z dwóch dróg do Zbiornika:

1) Na wysokości ul. Traugutta 75 na terenie Politechniki Gdańskiej wejdź na schody i kieruj się do góry. Miń ławki, kolejne schody. Dojdziesz do korony Zbiornika. Zejdź ścieżką w prawo do drzwi wejściowych.

2) Na skrzyżowaniu Traugutta i Sobieskiego przejdź przez ulicę i skręć w ulicę Sobieskiego. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Idź nią aż do momentu ujrzenia zbiornika. Długość ścieżki nie przekracza 200 m, a trasa od przystanku do Zbiornika zajmuje od 20-30 minut.

— SAMOCHÓD

OD STRONY ALEI GRUNWALDZKIEJ: Z Alei zjedź w ulicę Do Studzienki. Kieruj się nią do z ulicą Traugutta. Pozostaw auto na pobliskim parkingu. Resztę trasy przejdź pieszo, kierując się ulicą Sobieskiego w górę. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem„Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj ścieżką do momentu ujrzenia zbiornika (ok. 200 m).

OD STRONY ULICY SOBIESKIEGO: Dojedź do skrzyżowania z ulicą Traugutta. Na skrzyżowaniu możesz zjechać na pobliski parking po prawej stronie lub poszukać innego miejsca parkingowego w pobliżu. Resztę trasy pokonasz pieszo. Idąc w górę ulicy Sobieskiego po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj ścieżką do momentu ujrzenia zbiornika (ok. 200 m)

OD STRONY ULICY TRAUGUTTA: Na wysokości ul. Traugutta 75 na terenie Politechniki Gdańskiej wejdź na schody i kieruj się do góry. Miń ławki, kolejne schody. Dojdziesz do korony Zbiornika. Zejdź ścieżką w prawo do drzwi wejściowych.