Obiekt położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta w gdańskim Wrzeszczu. Wybudowany został w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Posadowiony na planie koła o średnicy 50 m, składa się z kilku współśrodkowych przestrzeni, tworzących zaskakujący podziemny labirynt.

— wizyta w zbiorniku

jak dojechać? zapisz się

czerwiec – wrzesieńwstęp:
9zł

— O ZBIORNIKU:

W zbiorniku mieściło się 5 000 m3 wody (2 * 2 500 m3, ponieważ przestrzeń „wodną” zbiornika tworzą 2 niezależne komory). Całkowita kubatura obiektu jest niemal o 2/3 większa (8 238 m3), co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.

Jedynym zewnętrznym elementem obiektu jest potężna (12,8 x 6,3 m) ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym. Pierścienie – korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. Specyficzna konstrukcja daje niesamowity efekt dźwiękowy – zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Sobieski jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy.

ZASKAKUJĄCY
PODZIEMNY

LABIRYNT

ZBUDOWANY NA PLANIE KOŁA O ŚREDNICY 50 M I POWIERZCHNI 1860 M2

KUBATURA

8238 M3

ZNACZĄCO PRZEWYŻSZAJĄCA POJEMNOŚĆ (5000 M3)

BUDOWĄ I AKUSTYKĄ
PRZYPOMINA

AMFITEATR

DŹWIĘK ROZNOSI SIĘ NA ODLEGŁOŚĆ DO 200 M I POWRACA W FORMIE ECHA NAWET PRZEZ 7 SEKUND

DO DZIŚ NIE WYBUDOWANO W GDAŃSKU ZBIORNIKA PODZIEMNEGO, KTÓRY MÓGŁBY RÓWNAĆ SIĘ ROZMACHEM ARCHITEKTONICZNYM I KONSTRUKCYJNYM Z SOBIESKIM.

— WYSTAWA

We wnętrzu Starego Sobieskiego powstała wystawa dotycząca historii gdańskich wodociągów, prezentująca dzieje Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę – począwszy już od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś nowoczesne wodociągi. Na gości czekają też niesamowite doznania akustyczne, w tym efekt echa określany mianem „groty szeptów”, pozwalający na szeptaną rozmowę na dystansie do 200 metrów.

— GALERIA

— JAK DOJECHAĆ?

Dokładny adres obiektu to ul. Sobieskiego 4, 80-219 Gdańsk. Znajduje się on na Górze Szubienicznej w parku za Politechniką Gdańską.

— KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na przystanku WRZESZCZ PKP wsiądź w autobus 168 w kierunku „Kiełpino Górne” lub 199 w kierunku „Wały Piastowskie”. Wysiądź na przystanku „Siedlicka”. Kieruj się ulicą Traugutta w stronę Politechniki Gdańskiej. Na skrzyżowaniu przejdź przez ulicę i skręć w ulicę Sobieskiego. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj nią do momentu ujrzenia zbiornika. Długość ścieżki nie przekracza 200 m, a trasa od przystanku do Zbiornika zajmuje od 20-30 minut.

Na przystanku DWORZEC GŁÓWNY PKP wybierz autobus 199 w kierunku „Oliwa PKP”. Wysiądź na przystanku „Siedlecka”. Kieruj się w stronę Politechniki Gdańskiej, idąc ulicą Traugutta. Na skrzyżowaniu przejdź przez ulicę i skręić w ulicę Sobieskiego. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj nią do momentu ujrzenia zbiornika. Długość ścieżki nie przekracza 200 m, a trasa od przystanku do Zbiornika zajmuje od 20-30 minut.

— SAMOCHÓD

OD STRONY ALEI GRUNWALDZKIEJ: Z Alei zjedź w ulicę Do Studzienki. Kieruj się nią do z ulicą Traugutta. Pozostaw auto na pobliskim parkingu. Resztę trasy przejdź pieszo, kierując się ulicą Sobieskiego w górę. Po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem„Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj ścieżką do momentu ujrzenia zbiornika (ok. 200 m).

OD STRONY ULICY SOBIESKIEGO: Dojedź do skrzyżowania z ulicą Traugutta. Na skrzyżowaniu możesz zjechać na pobliski parking po prawej stronie lub poszukać innego miejsca parkingowego w pobliżu. Resztę trasy pokonasz pieszo. Idąc w górę ulicy Sobieskiego po około 130 m po lewej stronie pojawi się prowadząca pod górkę ścieżka (na jej początku zauważysz tablicę z napisem „Zbiornik Wody Stary Sobieski”). Podążaj ścieżką do momentu ujrzenia zbiornika (ok. 200 m)

— ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ

Wizyty odbywają się we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele o godzinie 10, 11:30, 13, 14:30 i 16. 

UWAGA! Wybrany przez Ciebie termin będzie zarezerwowany dopiero po opłaceniu biletu. Aby zapobiec wykupieniu miejsca przez innych zainteresowanych tym terminem, warto pospieszyć się z płatnością.

W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID-19 zmieniliśmy regulamin wizyt. W obiekcie należy m.in. zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, korzystać ze specjalnych mat czyszczących obuwie i przestrzegać zasad dystansowania społecznego (bezpieczna odległość co najmniej 2 m). Więcej informacji o działaniach podjętych w trosce o nasze zdrowie w regulaminie wizyt.

Podczas zwiedzania obowiązują zasady bezpieczeństwa. Jednorazowo do obiektu wchodzi 15 osób. Koszt wizyty – 9 zł.

Zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem zajmuje około 60 min. Wewnątrz panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą temperaturą około 10ºC.

Warto założyć wygodne obuwie, a w gorące dni zabrać ze sobą okrycie wierzchnie.

Z pobliskiego punktu widokowego Antoni można przez cały rok podziwiać panoramę Gdańska.