Z tarasu zlokalizowanego 10 m ponad koronami najwyższych drzew rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Wewnątrz na zwiedzających czeka wystawa multimedialna, poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy.

Zbiornik Wody Kazimierz jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. Został oddany do użytku w 2015 roku.

— wizyta w zbiorniku

jak dojechać? zapisz się

czerwiec – wrzesieńwstęp:
bezpłatnie

— O ZBIORNIKU:

POJEMNOŚĆ

600 M3

DLA MIESZKAŃCÓW WYSPY I NA CELE PRZECIWPOŻAROWE

WYSOKOŚĆ

30 M

2 METRY NIŻSZA NIŻ FALOWCE NA PRZYMORZU

TARAS

45 M N.P.M.

10 METRÓW PONAD KORONAMI NAJWYŻSZYCH DRZEW

— DO BUDOWY ZBIORNIKA ZUŻYTO MIĘDZY INNYMI:

3300

METRÓW SZEŚCIENNYCH


BETONU

130

TON


STALI

5

KILOMETRÓW


RÓŻNEGO RODZAJU KABLI

— VIDEO O KAZIMIERZU

— PATRON

Patronem zbiornika jest Kazimierz Behlke (1932-2013). Prawie całe swoje zawodowe życie poświęcił branży wodociągowo-kanalizacyjnej. To ważna dla jej rozwoju postać.

„w samym sercu wodociągów”

Urodził się 16 listopada 1932 r. W gdańskich wodociągach przepracował 39 lat, w tym większość czasu jako pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (34 lata), a ostatnie 5 lat jako pracownik Spółki Saur Neptun Gdańsk. W swojej zawodowej karierze przeszedł wszystkie możliwe szczeble kariery – od maszynisty wydziału produkcji stacji pomp, przez konserwatora urządzeń oczyszczalni, majstra oczyszczalni ścieków, kierownika wydziału produkcji i głównego specjalistę wydziału sieci ,,aż do zastępcy dyrektora ds. eksploatacji. Bardzo dobrze odnajdował się na każdym etapie swojej pracy bo jak twierdził, zawsze pracował „w samym sercu wodociągów”.

Dzięki wieloletniej pracy w jednej branży Pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, zarówno współpracownicy jak i podwładni zwracali się do niego per „SZEFIE”.

Autorytet, który zbudował Kazimierz Behlke to efekt przede wszystkim uczciwej pracy i postępowania zawsze wg ustalonych, ściśle określonych i bezwzględnie przestrzeganych zasad: docenianie i zauważanie uczciwej pracy i brak tolerancji dla osób jej nieszanujących, wymaganie uczciwości i dyscypliny poprzez własny, dobry przykład, szacunek dla współpracowników, dostrzeganie własnych słabości i niepopadanie w pychę, brak akceptacji dla osób niewrażliwych na drugiego człowieka.

Współpracownicy wspominają go jako osobę wymagającą (także, a może nawet przede wszystkim wobec siebie), rzetelną i konkretną, ale też ciepłą i wrażliwą.

Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z Nim współpracować.

— GALERIA

— JAK DOJECHAĆ?

— KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na Dworcu Głównym PKP wsiądź w autobus linii 112 lub 212 w kierunku „Przegalina” i wysiądź na przystanku „Lazurowa”, po ok. 40 minutach jazdy. Następnie kieruj się w głąb lasu ścieżką widoczną po przeciwnej stronie ulicy. Prowadzi ona do szlabanu i drogi technicznej, która kieruje wprost pod bramę zbiornika. Odległość do przebycia pieszo to ok. 520 m, co zajmuje około 10-15 minut.

— SAMOCHÓD

Kieruj się w stronę Wyspy Sobieszewskiej, a gdy pokonasz prowadzący na nią most , skręć w prawo w ulicę Turystyczną. Po około 3,2 km po lewej stronie znajduje się zjazd w ulicę Lazurową, oznaczony znakiem „Zbiornik Wody Kazimierz”. Trafisz pod szlaban – zaparkuj tam samochód, a następnie przejdź drogą techniczną pod samą bramę zbiornika.

— ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Zajęcia odbywają się w czwartki i piątki o godzinie 10, 11:30, 13 i 14:30, w soboty o godzinie 11:30, 13, 14:30, 16, 17:30 i 20 oraz w niedziele o godzinie 10, 11:30, 13, 14:40, 16 i 17:30.

UWAGA! Gdy zapiszesz się na wizytę, wyślemy do Ciebie maila z prośbą o jej potwierdzenie. PAMIĘTAJ, ABY POTWIERDZIĆ REZERWACJĘ, KLIKAJĄC W ZAWARTY W WIADOMOŚCI LINK. To niezbędne, aby dokończyć proces zapisów!

W związku z przeciwdziałaniem rozpstrzestrzenianiu się COVID-19 zmieniliśmy regulamin zajęć edukacyjnych. W obiekcie należy m.in. zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, korzystać ze specjalnych mat czyszczących obuwie i przestrzegać zasad dystansowania społecznego (bezpieczna odległość co najmniej 2 m). Więcej informacji o działaniach podjętych w trosce o nasze zdrowie w regulaminie zajęć edukacyjnych.

Podczas zwiedzania obowiązują zasady bezpieczeństwa. W tym samym momencie w wieży może znajdować się grupa 10 osób.

Pełen obchód trwa 60 minut. Wizyta jest bezpłatna. Zwiedzanie i zajęcia edukacyjne są dostępne w sezonie letnim.