
Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu w pobliżu parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad, wyprodukowaną w gdyńskich Kolibkach . Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.
— O ZBIORNIKU:
Specyficzny mikroklimat oruńskiego rezerwuaru sprawił, że stał się on jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce Północnej. Mając na uwadze ich spokój i komfort, zachowało pierwotny charakter wnętrza zbiornika i jego naturalną „patynę”.
Podczas prac remontowych w zbiorniku odkryto tzw. “kapsułę czasu”, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Ta nietypowa przesyłka ma charakter listu/dokumentu w butelce, pozostawionego najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu. Poza widocznym rokiem 1869 , pozostałej treści dokumentu nie udało się odczytać. List jest elementem wystawy w innym udostępnianym podziemnym obiekcie – Zbiorniku Wody Stary Sobieski.
Choć leży głęboko pod ziemią, Zbiornik Wody Stara Orunia pełnił dawniej rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dał początek nowoczesnemu, rozwijanemu do dziś systemowi wodociągowemu Gdańska. Pod względem wartości architektonicznej i atrakcyjności nie ustępuje w niczym słynnej Podziemnej Katedrze w Łodzi czy Filtrom Warszawskim, przy czym jest od tych obiektów starszy – został oddany do użytkowania w 1869 roku.
ROK BUDOWY
1869
PIERWSZY NOWOCZESNY ZBIORNIK, GROMADZĄCY WODĘ PITNĄ DLA MIESZKAŃCÓW GDAŃSKA Z DRENAŻOWEGO UJĘCIA WODY W PRĘGOWIE
SIEDLISKO
NIETOPERZY
JEDNO Z NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYCH NA POMORZU. ZIMUJĄ TU TAKIE GATUNKI JAK NOCEK DUŻY, NOCEK RUDY I NOCEK NATTARERA
POJEMNOŚĆ
4500 M3
ZBIORNIK WYBUDOWANY NA PLANIE KWADRATU O BOKU 40 M, WYSOKI NA PONAD 5 M
KLASYCZNA KONSTRUKCJA Z CZERWONEJ CEGŁY, ZŁOŻONA Z 11 NAW SPOCZYWAJĄCYCH NA ŁUKACH 8 ARKAD, MOŻE BUDZIĆ SKOJARZENIA SAKRALNE.
— NIETOPERZE
Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym siedliskiem nietoperzy w województwie pomorskim. Dzięki współpracy z sympatykami tych skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.
Wyłączony z eksploatacji w latach 70. (w 1978 r. ostatecznie odłączony od systemu), stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce Północnej. Każdej zimy od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia osobników, znajduje się w nim kilkaset sztuk z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.



— JAK DOJECHAĆ?
Dokładny adres zbiornika to ul. Kampinoska 61, 80-180 Gdańsk. Zwiedzać można go tylko do końca sierpnia ze względu na zimujące w nim nietoperze. Zaznaczamy, że dojazd do zbiornika znajduje się od ul. Nowiny.
— KOMUNIKACJA MIEJSKA
Na Dworcu Głównym PKP wsiądź do autobusu linii 132 w kierunku „Pruszcz Gdański Rondo Kociewskie”, linii 189 w kierunku „Maćkowy” lub linii 205 w kierunku „Pruszcz Gdański Komarowo”. Wysiądź na przystanku „Nowiny”. Dojazd zajmuje około 14 minut. Następnie idź pieszo w stronę Parku Oruńskiego. Cała trasa od przystanku do zbiornika zajmuje około 15 minut.
— SAMOCHÓD
Z Gdańska Głównego kieruj się na Nowe Podwale Grodzkie i zjedź na Trakt Świętego Wojciecha. Po przejechaniu około 2,5 km skręć w ul. Nowiny. Przed marketem spożywczym Brix zauważysz znak „Zbiornik Wody Stara Orunia”, który wskazuje ścieżkę prowadzącą do zbiornika.
— KUP BILET NA ZWIEDZANIE ZBIORNIKA
Wizyty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.
UWAGA! Wybrany przez Ciebie termin będzie zarezerwowany dopiero po opłaceniu biletu. Aby zapobiec wykupieniu miejsca przez innych zainteresowanych tym terminem, warto spieszyć się z płatnością.
Ze względu na okres hibernacji nietoperzy, obiekt udostępniany jest zazwyczaj tylko od maja do sierpnia. Ze względu na komfort nietoperzy zbiornik wypełniony jest wodą. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych kładkach.
Wycieczki odbywają się w maksymalnie 30-osobowych grupach z przewodnikiem i trwają ok. 40 minut. Koszt wstępu – 15 zł.
Ze względu na niską temperaturę (ok. 10°C) oraz wilgotność panującą w zbiorniku, w gorące dni warto zabrać ze sobą okrycie wierzchnie oraz wygodne obuwie.
Z okolicznego punktu widokowego Jerzy przez cały rok można podziwiać panoramę Żuław Gdańskich i całego miasta.