Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu, w pobliżu parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, złożoną z naw i arkad, wymurowaną z czerwonej cegły wyprodukowanej w gdyńskich Kolibkach. Został wybudowany na planie kwadratu o boku 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m.

— wizyta w zbiorniku

jak dojechać? zapisz się

czerwiec – sierpieńwstęp:
9zł

regulamin zwiedzania

— O ZBIORNIKU:

Specyficzny mikroklimat oruńskiego rezerwuaru sprawił, że stał się jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Dla ich spokoju i komfortu, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”.

Podczas prac remontowych w zbiorniku odkryto tzw. kapsułę czasu, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Przesyłka ma charakter listu/dokumentu w butelce pozostawionego najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu. Poza widoczną datą 1869 , pozostałej treści nie udało się odczytać. List jest elementem wystawy w innym udostępnianym podziemnym obiekcie – Zbiorniku Wody Stary Sobieski.

Choć leży głęboko pod ziemią, Zbiornik Wody Stara Orunia pełnił rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie. Dał początek nowoczesnemu, rozwijanemu do dziś systemowi wodociągowemu Gdańska. Pod względem wartości architektonicznej i atrakcyjności wizualnej w niczym nie ustępuje słynnej „Podziemnej Katedrze” w Łodzi i warszawskim filtrom, przy czym jest od tych obiektów starszy – został oddany do użytku w 1869 roku.

ROK BUDOWY

1869

PIERWSZY NOWOCZESNY ZBIORNIK, GROMADZĄCY WODĘ PITNĄ DLA MIESZKAŃCÓW GDAŃSKA Z DRENAŻOWEGO UJĘCIA WODY W PRĘGOWIE

SIEDLISKO

NIETOPERZY

JEDNO Z NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYCH NA POMORZU. ZIMUJĄ TU TAKIE GATUNKI JAK NOCEK DUŻY, NOCEK RUDY I NOCEK NATTARERA

POJEMNOŚĆ

4500 M3

ZBIORNIK WYBUDOWANY NA PLANIE KWADRATU O BOKU 40 M, WYSOKI NA PONAD 5 M

KLASYCZNA KONSTRUKCJA, ZŁOŻONA Z 11 NAW SPOCZYWAJĄCYCH NA ŁUKACH 8 ARKAD, WYMUROWANA Z CZERWONEJ CEGŁY (POCHODZĄCEJ Z CEGIELNI W KOLIBKACH) MOŻE BUDZIĆ SKOJARZENIA SAKRALNE.

— NIETOPERZE

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym w województwie pomorskim siedliskiem nietoperzy. Dzięki współpracy z sympatykami skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.

Wyłączony z eksploatacji w latach 70. (w 1978 r. ostatecznie odłączony od systemu), stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia, każdej zimy znajduje się w nim kilkaset osobników z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Starej Oruni hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.

— GALERIA

— JAK DOJECHAĆ?

Dokładny adres zbiornika to ul. Kampinoska 61, 80-180 Gdańsk. Zwiedzać można go do połowy sierpnia ze względu na zimujące w nim nietoperze. Zaznaczamy, że dojazd do zbiornika znajduje się od ul. Nowiny.

— KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na Dworcu Głównym PKP wsiądź w autobus 132 w kierunku „Pruszcz Gdański Rondo Kociewskie”, 189 w kierunku „Maćkowy”  lub 205 w kierunku „Pruszcz Gdański Komarowo”. Wysiądź na przystanku „Nowiny”. Dojazd zajmuje około 14 minut. Następnie kieruj się pieszo w stronę Parku Oruńskiego. Cała trasa od przystanku do zbiornika zajmuje około 15 minut.

— SAMOCHÓD

Z Gdańska Głównego kieruj się na Nowe Podwale Grodzkie i zjedź na Trakt Świętego Wojciecha. Po około 2,5 km skręć w ul. Nowiny. Przed Sklepem spożywczym (Market) Brix zauważysz znak „Zbiornik Wody Stara Orunia”, który skazuje ścieżkę prowadzącą do zbiornika.

— ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ

Wizyty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele o godzinie 11, 12, 13, 14, 15, 16 i 17. 

UWAGA! Wybrany przez Ciebie termin będzie zarezerwowany dopiero po opłaceniu biletu. Aby zapobiec wykupieniu miejsca przez innych zainteresowanych tym terminem, warto pospieszyć się z płatnością.

Akceptujemy Kartę Turysty!

W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID-19 zmieniliśmy regulamin wizyt. W obiekcie należy m.in. zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, korzystać ze specjalnych mat czyszczących obuwie i przestrzegać zasad dystansowania społecznego (bezpieczna odległość co najmniej 2 m). Więcej informacji o działaniach podjętych w trosce o nasze zdrowie w regulaminie wizyt.

Ze względu na okres hibernacji nietoperzy, okres udostępniania obiektu to zazwyczaj maj-sierpień. Dla komfortu nietoperzy zbiornik wypełniony jest wodą. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Wycieczka odbywa się w maksymalnie 15-osobowych grupach z przewodnikiem i trwa ok. 40 minut. Koszt wstępu – 9 zł.

Ze względu na niską temperaturę panującą w zbiorniku (ok. 10°C) oraz wilgotność, w gorące dni warto zabrać ze sobą okrycie wierzchnie oraz komfortowe obuwie.

Z okolicznego punktu widokowego o nazwie Jerzy przez cały rok można podziwiać panoramę Żuław Gdańskich i całego miasta.