Na północnym cyplu Ołowianki znajduje się zielona przestrzeń spacerowa i rekreacyjna z alejkami 
o powierzchni ok. 5 000 m2. To Gdańska Aleja Włazów. Zapraszamy na nietypową wędrówkę – przez współczesność oraz przez historię, zarówno Polski, jak 
i różnych miejsc na świecie. Wędrówkę, w czasie której możemy stąpać po włazach kanalizacyjnych 
– milczących świadkach historii.

Spacer po Alei jest ciekawym dopełnieniem wizyt 
w obiektach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. To bezpłatna i całoroczna ekspozycja wpisana w przestrzeń miejską. Miejsce to jest od 150 lat związane z historią gdańskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, ponieważ to właśnie na Wyspie Ołowianka powstała pierwsza (1871) i funkcjonująca do dziś przepompownia ścieków w Gdańsku.

— O ALEI

Gdańska Aleja Włazów powstała w czerwcu 2021 roku. Łączy walory historyczne i edukacyjne z przyrodniczymi. Do industrialnej, surowej do tej pory przestrzeni wprowadzone zostały nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych, traw ozdobnych i kwiatów. W alejki spacerowe wkomponowane zostały pokrywy włazów kanalizacyjnych z Gdańska i innych miast.

Aleja podzielona jest na trzy części: aleję włazów historycznych, aleję współczesnych włazów polskich oraz aleję włazów zagranicznych. Pokrywy historyczne pochodzą z gdańskich ulic, głównie z Wrzeszcza i Oliwy.

Aktualnie na północnym cyplu Ołowianki znaleźć można kilkadziesiąt pokryw z polskich i zagranicznych miast, takich jak: Łódź, Olsztyn, Opole, Szczecin, Kielce, Kraków, Turku (Finlandia), Brema (Niemcy), czy Charków (Ukraina).

— APLIKACJA

Przewodnikiem po Gdańskiej Alei Włazów jest interaktywna aplikacja, która zawiera elementy technologii rzeczywistości rozszerzonej. Ściągnąć ją można ze ściany startowej Alei używając umieszczonego tam kodu QR. Korzystając z aplikacji podczas spaceru przeniesiesz się do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne, poznasz ciekawostki związane z funkcjonowaniem kanalizacji i zasadę działania całego systemu.

Aplikacja o nazwie „Gdańska Aleja Włazów” dostępna jest także, za darmo, w sklepach Google Play (dla systemów android) i App Store (dla iOS).

POBIERZ

android     

iOS     

— CIEKAWOSTKI O WŁAZACH I KANALIZACJI

Odkrywanie kolejnych punktów spaceru może odbywać się na dwa sposoby – poprzez skanowanie kodów na trasie Alei Włazów lub korzystając z menu aplikacji. Bez względu na to, którą formę wybierzemy z pewnością uda nam się odkryć tajemnice świata kanalizacji. Jakie tajemnice? Prezentujemy przykładowe interakcje, które znajdziecie w aplikacji.

Poznasz budowę współczesnego gdańskiego włazu układając go z rozsypanych puzzli

Prześwietlisz chodnik, by zobaczyć jak wygląda podziemna sieć

Spotkasz i wysłuchasz Leopolda von Wintera, nadburmistrza Gdańska i twórcę nowoczesnych systemów kanalizacji

Zagrasz w grę kanalizacyjną decydując, co wrzucać do toalety, a co do kosza

Zaprojektujesz swój własny, wielobarwny właz – na wzór pokryw kanalizacyjnych z Japonii.

— GALERIA

Zrób zdjęcie podczas korzystania z aplikacji, umieść w relacji na swoim Instagramie i oznacz @giwkpl 
lub @gdanskiszlakwodociagowy.