
Z tarasu, zlokalizowanego 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew, rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Wewnątrz zbiornika na zwiedzających czeka wystawa multimedialna, poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy.
Zbiornik Wody Kazimierz jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. Został oddany do użytku w 2015 roku.
— O ZBIORNIKU:
POJEMNOŚĆ
600 M3
DLA MIESZKAŃCÓW WYSPY I NA CELE PRZECIWPOŻAROWE
WYSOKOŚĆ
30 M
2 METRY NIŻSZA NIŻ FALOWCE NA PRZYMORZU
TARAS
45 M N.P.M.
10 METRÓW PONAD KORONAMI NAJWYŻSZYCH DRZEW
— DO BUDOWY ZBIORNIKA ZUŻYTO MIĘDZY INNYMI:
3300
METRÓW SZEŚCIENNYCH
BETONU
130
TON
STALI
5
KILOMETRÓW
RÓŻNEGO RODZAJU KABLI
— VIDEO O KAZIMIERZU
— PATRON
Patronem zbiornika jest Kazimierz Behlke (1932-2013). Prawie całe swoje zawodowe życie poświęcił branży wodociągowo-kanalizacyjnej. To ważna dla jej rozwoju postać.

“w samym sercu wodociągów”
Urodził się 16 listopada 1932 r. W gdańskich wodociągach przepracował 39 lat, z czego większość czasu był pracownikiem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (34 lata), a przez ostatnie 5 lat kariery – Spółki Saur Neptun Gdańsk. W trakcie swojej pracy zawodowej przeszedł przez wszystkie możliwe szczeble kariery – od maszynisty wydziału produkcji stacji pomp, przez konserwatora urządzeń oczyszczalni i majstra oczyszczalni ścieków, kierownika działu produkcji i głównego specjalistę działu sieci aż do zastępcy dyrektora ds. eksploatacji. Na każdym etapie kariery odnajdywał się bez problemu, ponieważ, jak twierdził, zawsze pracował „w samym sercu wodociągów”.
Dzięki wieloletniej pracy w branży Pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej.
Niezależnie od zajmowanego stanowiska, zarówno współpracownicy, jak i podwładni zwracali się do niego per „SZEFIE”.
Autorytet, który zbudował Kazimierz Behlke to przede wszystkim efekt jego uczciwej pracy i postępowania zawsze według ustalonych, ściśle określonych i bezwzględnie przestrzeganych zasad: docenianie i dostrzeganie uczciwej pracy, brak tolerancji dla osób jej nieszanujących, wymaganie uczciwości i dyscypliny poprzez dawanie dobrego przykładu, szacunek dla współpracowników, świadomość własnych słabości i niepopadanie w pychę, brak akceptacji osób niewrażliwych na drugiego człowieka.
Współpracownicy wspominają go jako osobę wymagającą (także, a może nawet przede wszystkim wobec siebie), rzetelną i konkretną, a równocześnie ciepłą i wrażliwą.
Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z Nim współpracować.
— JAK DOJECHAĆ?
— KOMUNIKACJA MIEJSKA
Na Dworcu Głównym PKP wsiądź do autobusu linii 112 lub 212 w kierunku „Przegalina” i wysiądź na przystanku „Lazurowa”, po około 40 minutach jazdy. Następnie kieruj się w głąb lasu ścieżką widoczną po przeciwnej stronie ulicy. Prowadzi ona do szlabanu i drogi technicznej, która prowadzi wprost pod bramę zbiornika. Odległość do przebycia pieszo to około 520 m, co zajmuje 10-15 minut.
— SAMOCHÓD
Kieruj się w stronę Wyspy Sobieszewskiej, a gdy przejedziesz przez prowadzący na nią most , skręć w prawo w ulicę Turystyczną. Po około 3,2 km, po lewej stronie znajduje się zjazd w ulicę Lazurową, oznaczony znakiem „Zbiornik Wody Kazimierz”. Prowadzi ona pod szlaban – zaparkuj tam samochód, a następnie przejdź drogą techniczną pod samą bramę zbiornika.
— ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Zajęcia odbywają się w czwartki i piątki w godzinach 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30, w soboty o godzinie 11:30, 13:00, 14:30, 16:00, 17:30 i 19:00 oraz w niedziele w godzinach 10:00, 11:30, 13:00, 14:40, 16:00 i 17:30.
UWAGA! Gdy zapiszesz się na wizytę, wyślemy do Ciebie maila z prośbą o jej potwierdzenie. PAMIĘTAJ, ABY POTWIERDZIĆ REZERWACJĘ, KLIKAJĄC W ZAWARTY W WIADOMOŚCI LINK. To niezbędne, aby dokończyć proces zapisu!
Podczas zwiedzania obowiązują zasady bezpieczeństwa. W tym samym momencie w wieży może przebywać się grupa max. 15 osób.
Pełen obchód trwa 60 minut. Wizyta kosztuje 15 zł. Zwiedzanie i zajęcia edukacyjne są dostępne w sezonie letnim.