Zbiornik Wody Kazimierz znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej.

Jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. To współczesna wieża ciśnień – zapewnia odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. Pełni też funkcję edukacyjną i turystyczną. Została oddana do użytku w 2015 roku.

Zbiornik powstał w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II – przedsięwzięcia w ponad 59% dofinansowanego ze środków UE.

— wizyta w zbiorniku

jak dojechać? kup bilet

maj – wrzesieńwstęp: 20 zł

regulamin zwiedzania

— JAK WYGLĄDA PLAN WYCIECZKI?

U nas zobaczycie świat ponad koronami drzew.

 

Ale zanim to nastąpi:

  • przewodnik sprawdzi bilety przy bramie zbiornika i wprowadzi Was do środka,
  • opowie o roli wieży ciśnień wykorzystując interaktywny model,
  • przez specjalne okienko zobaczycie, jak wygląda wnętrze zbiornika wody – miejsce gdzie płynie woda,
  • wejdziecie 156 schodami na poziom tarasu (zgłaszajcie przewodnikowi potrzebę skorzystania z windy, jest na miejscu),
  • zwiedzicie wystawę o przyrodzie Wyspy Sobieszewskiej

i jako wielki finał

  • wejdziecie na taras widokowy, 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew i zobaczycie panoramę okolicy.

— ZOBACZ DWIE WYSTAWY

Odkryj niezwykłe tajemnice naszego zbiornika!

We wnętrzu Zbiornika Wodnego Kazimierz na zwiedzających czekają dwie wystawy, które przeniosą Was w świat przyrody i nauki.

 

Wystawa na parterze – o wieży ciśnień

Nasz przewodnik oprowadzi Cię po obiekcie, wprowadzając w tajniki działania wieży ciśnień. Na specjalnym modelu zobaczysz, jak wieża pełni kluczową rolę w systemie wodociągowym oraz zrozumiesz zjawiska fizyczne, w tym tajemniczy paradoks hydrostatyczny.

 

Wystawa na poziomie tarasu – o przyrodzie Wyspy Sobieszewskiej

Po pokonaniu schodów (lub wjechaniu windą – prosimy o zgłaszanie się chętnych do przewodnika) na poziomie tarasu widokowego  zwiedzający odkryją walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej. Nowoczesna wystawa multimedialna podzielona jest na dwie strefy – zieloną i niebieską. Zielona odpowiada rezerwatowi Ptasi Raj oraz Wiśle Śmiałej, a niebieska rezerwatowi Mewia Łacha i przekopowi Wisły.

Przy ekranach czeka na Was aplikacja ze słuchawkami, dzięki którym usłyszycie i zobaczycie historię Wyspy Sobieszewskiej. Kolejnymi elementami wystawy są mapa świata z trasami migracji ptaków, plansze z gatunkami zwierząt żyjącymi w pobliskich rezerwatach w skali 1:1.

Nie zapomnijcie zajrzeć do naszych ośmiu lunet, gdzie czekają na Was filmy, ukazujące życie foki szarej, rybitwy czubatej, biegusa zmiennego, lodówki, bielika i błotnika stawowego, nurogęsi, sieweczki obrożnej oraz trzciniaka.

— LUNETY I KROPKI

Specjalnie na prośbę zwiedzających zainstalowaliśmy na tarasie widokowym dwie lunety.

 

Co przez nie widać?

Nasze lunety to okna na świat, przez które możecie podziwiać malownicze widoki Zatoki Gdańskiej, rezerwatów Wyspy Sobieszewskiej i miasta Gdańska. W słoneczne dni możecie nawet dostrzec Hel. Dzięki nim zobaczycie każdy szczegół tego niezwykłego regionu i zachwycicie się jego pięknem i bogactwem.

 

Co to za kropki?

Na szklanych powierzchniach zbiornika widoczne są regularne kropki, które stanowią element systemu zabezpieczającego przed kolizjami ptaków. Dzięki temu rozwiązaniu eliminujemy ryzyko niebezpiecznych zderzeń, zapewniając bezpieczeństwo ptakom odwiedzającym nasz teren. Sobieszewska wieża ciśnień może dumnie nosić miano pierwszego obiektu w Europie, na którym zastosowano taką innowacyjną metodę ochrony.

— O ZBIORNIKU:

POJEMNOŚĆ

600 M3

DLA MIESZKAŃCÓW WYSPY I NA CELE PRZECIWPOŻAROWE

WYSOKOŚĆ

30 M

2 METRY NIŻSZA NIŻ FALOWCE NA PRZYMORZU

TARAS

45 M N.P.M.

10 METRÓW PONAD KORONAMI NAJWYŻSZYCH DRZEW

— DO BUDOWY ZBIORNIKA ZUŻYTO MIĘDZY INNYMI:

3300

METRÓW SZEŚCIENNYCH


BETONU

130

TON


STALI

5

KILOMETRÓW


RÓŻNEGO RODZAJU KABLI

— POZNAJ KAZIMIERZA

— PATRON

Patronem zbiornika jest Kazimierz Behlke (1932-2013). Prawie całe swoje zawodowe życie poświęcił branży wodociągowo-kanalizacyjnej. To ważna dla jej rozwoju postać.

“w samym sercu wodociągów”

Urodził się 16 listopada 1932 r. W gdańskich wodociągach przepracował 39 lat, z czego większość czasu  był pracownikiem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (34 lata), a przez ostatnie 5 lat kariery – Spółki Saur Neptun Gdańsk. W trakcie swojej pracy zawodowej przeszedł przez wszystkie możliwe szczeble kariery – od maszynisty wydziału produkcji stacji pomp, przez konserwatora urządzeń oczyszczalni i majstra oczyszczalni ścieków, kierownika działu produkcji i głównego specjalistę działu sieci aż do zastępcy dyrektora ds. eksploatacji. Na każdym etapie kariery odnajdywał się bez problemu, ponieważ, jak twierdził, zawsze pracował „w samym sercu wodociągów”.

Dzięki wieloletniej pracy w branży Pan Kazimierz stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, zarówno współpracownicy, jak i podwładni zwracali się do niego per „SZEFIE”.

Autorytet, który zbudował Kazimierz Behlke to przede wszystkim efekt jego uczciwej pracy i postępowania zawsze według ustalonych, ściśle określonych i bezwzględnie przestrzeganych zasad: docenianie i dostrzeganie uczciwej pracy, brak tolerancji dla osób jej nieszanujących, wymaganie uczciwości i dyscypliny poprzez dawanie dobrego przykładu, szacunek dla współpracowników, świadomość własnych słabości i niepopadanie w pychę, brak akceptacji osób niewrażliwych na drugiego człowieka.

Współpracownicy wspominają go jako osobę wymagającą (także, a może nawet przede wszystkim wobec siebie), rzetelną i konkretną, a równocześnie ciepłą i wrażliwą.

Kazimierz Behlke zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z Nim współpracować.

— GALERIA

— JAK DOJECHAĆ?

— KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na Dworcu Głównym PKP wsiądź do autobusu linii 112 lub 212 w kierunku „Przegalina” i wysiądź na przystanku „Lazurowa”, po około 40 minutach jazdy. Następnie kieruj się w głąb lasu ścieżką widoczną po przeciwnej stronie ulicy. Prowadzi ona do szlabanu i drogi technicznej, która prowadzi wprost pod bramę zbiornika. Odległość do przebycia pieszo to około 520 m, co zajmuje 10-15 minut.

— SAMOCHÓD

Kieruj się w stronę Wyspy Sobieszewskiej, a gdy przejedziesz przez prowadzący na nią most , skręć w prawo w ulicę Turystyczną. Po około 3,2 km, po lewej stronie znajduje się zjazd w ulicę Lazurową, oznaczony znakiem „Zbiornik Wody Kazimierz”. Prowadzi ona pod szlaban – zaparkuj tam samochód, a następnie przejdź drogą techniczną pod samą bramę zbiornika.